Taka sobie ta ekspozycja… trąci leniem.

Przy okazji konferencji klimatycznej odbywa się w Poznaniu wystawa ekologicznych technologii. A ja pomarudzę i jak na Polaka przystało, powiem, że MOGŁO BY BYĆ LEPIEJ.

Zwiedziłem ją kilka razy,w różne dni o różnych porach. Tak, żeby przetrawić.

Powinienem znaleźć tu sposoby na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, produkty pochodzące z naziemnych (naturalnych, ekologicznych), przyjaznych środowisku substratów (nie z drzew), rozwiązania dla transportu pomagające ograniczyć emisję CO2 i zapotrzebowanie na pochodne ropy naftowej, oszczędne technologie codziennego użytku oraz łatwo przyswajalne informacje (jakiekolwiek), które uzmysłowiły by mi, że klimat ma poważne problemy.

Hasło, które wita gości to

Climate change – lets make climate for changes.

Czyli:     zmiana klimatu – klimat dla zmian.

Ale czy to wszystko coś zmieni? Czy powszechna wiedza na tematy agropokrewne ulegnie poprawie? Czy pozostaniemy w przeciętności i ogłupieniu przez wszech-otaczające stereotypy? Czy te technologie, faktycznie coś poprawią? Czy rozwiązania tutaj proponowane będą dominowały w przyszłości?

Bardzo możliwe.

Nie jestem jednak pewien, czy to, co zostało TU zaprezentowane wróży dobrze na przyszłość. Przeciętnemu uczestnikowi cywilizacji i jego stanowi zdrowia (sądząc po tym, co widzę na ulicy) przydało by się raczej coś bliższego naturze. W końcu po coś mamy nasze stawy i mięśnie.

Ale po kolei.

Albo nie. Sprawdźmy, czy lekki chaos ułatwi przekaz. Czy może okaże się, że jak to zwykle bywa, w dzisiejszym świecie, że z tego wszystkiego nie wiemy nic i dopiero robi się niewiedza. Bo to trzeba chcieć wiedzieć.

Przy wejściu od strony WTC stoi piękne drzewo, całe z lampek choinkowych,a drugie przy głównym wejściu. świecą tak całą dobę przez wszystkie dni wystawy. I konferencji. Zasilanie w 90%  stanowi energia węglowa.

Pierwszą ekspozycję, zaraz po wejściu stanowi konstrukcja DREWNIANA, w ramach której prezentowane są materiały izolacyjne. Wszystkie wykonane z ROPY NAFTOWEJ i noszące emblemat DU PONT . Firma ta miała największy wpływ na obecność, tak powszechną dziś na świecie, produktów z przerobu ropy naftowej, które wyparły EKOLOGICZNE WŁÓKNA NATURALNE z rynku. Ciekawe, że hasła, które są na tym stanowisku sugerują, że chemia jest dobra i że to ona pomoże nam chronić środowisko. Taaaa, a co będzie, gdy się chemia skończy? W sensie ropa?

Kawałek dalej, na lewo od wejścia piękna ekspozycja zdjęć zestawionych ze słowami piosenki Boba Dylana pod tytułem HARD RAIN (www.hardrainproject.com) urzeka trafnością. Niektóre zdjęcia są wręcz drastyczne i poruszają dogłębnie. A przechodzącą grupkę młodzieży (koło 16 lat) przyprawiają o pytanie: „Co to k…a jest?”. Na sugestię, że to trzeba od początku obejrzeć i przeczytać, młoda dama twierdzi: „EEE, i tak nie zrozumiem…”. Młodzieńcy jej nie wtórują i mimo wszystko rozpoczynają lekturę. Nie patrzyłem, czy ją dokończyli. Nie chciałem się zawieść.

Teraz, gdy siedzę i pisze ten tekst na czerwonej, skórzanej sofie w strefie Meeting Sector, dwie świergoczące panienki w wieku koło 15 lat, siedzące na sąsiedniej sofie, robią SOBIE nawzajem zdjęcia komórką chichocząc po każdym. Ciekawe, czy widziały na tych targach coś, co zachwyciło je bardziej, niż ich własne, uwiecznione wizerunki. Bo ich kolegów ekscytował tylko symulator jazdy samochodem…

Jedna z dziewcząt zdecydowanie zasługiwała na troskę. Druga trochę mniej, ale również. Była otyła. W tym wieku, bez przejęcia się jej stanem zdrowia, wróży to nadużywaniem służby zdrowia w przyszłości. Ale przynajmniej energii na ogrzanie domostwa nie będzie zużywała tyle, bo w końcu, co izolacja, to izolacja. Ale chyba nie o to chodzi. Tłuste jedzenie i to takie w dużych ilościach wymaga przecież zwiększonej hodowli rolnej. Nie wspominając już o wpływie na stan zdrowia konsumenta.

A co do wróżb…

To co można tu obejrzeć oznacza, że gatunek ludzki podąży w EWOLUCJI w kierunku BEZRUCHU.

Twierdzę tak, ponieważ nie znalazłem na targach żadnego przystępnego sposobu na samodzielną produkcję energii. Był w prawdzie parkiet taneczny, ale co, jeśli ktoś nie tańczy?

Gdyy pierwszego dnia (poniedziałek) poddałem go testowi, widziałem, jak zainstalowane na wysokości wzroku i pod sufitem diody zaczynają świecić gdy samemu podskakiwałem na tej macie. We czwartek już parkiet był jakby zużyty a diody ledwo błyskały nawet, gdy 4 osoby próbowały je uruchomić. Bardzo słaba sprawność, nikła użyteczność eksponatu – mnie ten parkiet nie przekonał, wręcz zniechęcił.

I to by było tyle, jeśli chodzi o samodzielną produkcję energii.

Ale co, jeśli KTOŚ, tak całkiem poważnie myśląc, chciałby samemu wygenerować choć część energii niezbędnej do oświetlenia sobie mieszkania wieczorem? Albo miałby aspiracje i warunki do produkcji całości?  Nie mówię tu o jednym, centralnie umieszczonym źródle światła, lecz o rozmieszczonych jakoś tak z polotem kilkudziesięciu punktach świetlnych.

Czy trudno było by wyprodukować taki moduł prądnicy na miejsce obciążników w popularnych zestawach do ćwiczeń typu atlas?

Zaprezentowane TU metody na oszczędzanie energii przy oświetlaniu pomieszczeń i ich efektywność bardzo zadowalają. Trzeba by tylko do tego tematu podejść z wyobraźnią i czasem… LED to warta większej uwagi technologia.

Wcześniej jednak, bo zaraz po wejściu do części wystawienniczej, otoczonej wizerunkami naszej planety, było stoisko promujące biomasę jako źródło energii. Wygodna brykieciarka, taka mała, zgrabna, pozwoliła by rolnikowi na produkcję 500 kg dziennie brykietów o wartości opałowej 16 MJ/kg. Niby porównywalnie do węgla, choć w dużych miastach to nigdy nie wiadomo, co to przywiozą. Grzać trzeba, a i oszczędzać przy tym by można – pieniądze i środowisko. Ale czy słoma pszeniczna to najlepszy materiał na takie brykiety? Czy znamy rośliny energetyczne, które przewyższają tę i inne pod względem użyteczności? Tej przemysłowej i gospodarczej?

Jak by nie było, to zawsze może być lepiej – tak myśli Polak.

Wniosek z wywiadu dla http://www.oneheartchannel.com , którego na mnie dokonano jest taki, że nie znamy. Pomimo tego, że tak popularna w Polsce wierzba energetyczna nie miała by szans w ogólnym porównaniu z włóknistą, oleistą i energetyczną rośliną, jaką są konopie, jej znajomość jest w Polsce znikoma ze względu na obciążający ją stereotyp. Pomimo tak istotnego (najistotniejszego) wpływu na dzieje człowieka na planecie Ziemia, te uniwersalne rośliny nadal nie są rozumiane w wielu miejscach świata. I choć pani reporter dała się przekonać, że to o konopiach właśnie powinniśmy myśleć dla ekologicznej przyszłości, to moja prośba o zrozumienie różnicy pomiędzy nimi a narkotyczną marihuaną CHYBA nie została uwieczniona na kończącej się właśnie taśmie… a może… to się okaże.

No ale czy w kraju tak silnej edukacji ktoś jeszcze myśli kreatywnie? Nie śmiem wątpić! Przykłady widać wszędzie. Każda forma sztuki to przejaw kreatywności. W Cywilizacji, sztuka często staje się częścią gospodarki. Nie rzadko bardzo istotną. Bo prawie każdej już muzie wolny rynek przystawił do głowy rewolwer.

Ah, był też cyfrowy aparat fotograficzny firmy SONY, który należy najpierw rozruszać (przejechać kilka razy po dywanie) by móc zrobić zdjęcie. Genialne! No ale japońskie.Tylko dlaczego nie jest jego działanie opisane na planszy? Przecież to świetny produkt. Dlaczego takich informacji udzielają dopiero podpytywani wystawcy z SONY?

I dlaczego kilka 100W ekranów święci się tam u nich przez całe dwa tygodnie?

Dalej były nie dziwiące już dziś systemy na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych i siły wiatru. Było, nie ma o czym pisać. Wydajności i dostępność takich urządzeń się zwiększyły, ceny opadły. Ilość producentów wzrosła.

Transport. Dużo ładnych eksponatów lecz jeden szczególnie przykuwa uwagę młodzieży młodszej. symulator jazdy. bez komentarza

No i jeden wielki wstyd:

Rower elektryczny. Co za nonsens, żeby ładować rower przed wyjazdem z domu i przebywać nim potem nawet 30 km? Spodziewałem się raczej, że jakieś dynama nowej generacji zostaną zaprezentowane? Jakieś rowerowe ładowarki do telefonów albo netbooków. A tu, ŻENADA. To podczas ruchu należało by generować prąd a nie z prądu generować ruch!

Do tego mogły by się przydać stawy i mięśnie. No i zapasy materii, które można by tu spożytkować.

Trzeba tylko chwilkę nad tym pomyśleć. Ale, w dobie globalnej informatyzacji…

…Jest tyle ciekawych rzeczy, nad którymi należy się codziennie zastanawiać, że…

Może kilka wniosków.

Jest tak.
Musimy ograniczać emisję CO2 i podążać ku ekologicznym źródłom energii i materii.

Dlaczego by nie połączyć tego z poprawą sytuacji gospodarczej, zamiast jej osłabieniem (dzisiejsze znaczenie pakietu energetycznego UE)?

Jest pewien sposób, który znany był człowiekowi od ZAWSZE. Zaskoczeniem nie będzie już dla Ciebie pewnie, jeśli napiszę, że to chodzi o  roślinność. Ale nie taka zwykła, lecz ta najbardziej uniwersalne. Włókniste, oleiste, energetyczne. O porażającym  przyroście biomasy. Konopie. Zna je ktoś z takiej definicji? jeszcze nie?

No właśnie.

Ich problemem jest brak rozróżnienia KONOPI od marihuany. To dlatego rolnicy nie mogą uprawiać konopi jako głównej uprawy a końcowa produkcja w znacznej mierze jest eksportowana. Ponieważ w Polsce nie ma rynku konopnego. Nie ma go, ponieważ nie ma firm, które chciały by kontraktować na zakup włókien, produkować z nich przędzę a następnie tkać i szyć ubrania. Bądź, co równie opłacalne (dla środowiska), papier lub paździerze na cele energetyczne. Dzieje się tak też, ponieważ nie wiadomo, czy takie produkty by się sprzedawały – jak w innych, cywilizowanych częściach świata. Nie wiadomo tego, ponieważ nie ma w Polsce projektantów, którzy proponowali by wyroby z konopi. Nie ma ich, ponieważ nikt o konopi nie myśli jako o roślinie przemysłowej. Utrwalony stereotyp oddala Polskę, konsumentów, przedsiębiorców, społeczeństwo, naród od tej pożytecznej rośliny.

Czy jak już zacząłem od ubrań, to znaczy, że nic innego nie można z nich wytwarzać?

Wręcz przeciwnie! Całą masę rozmaitych produktów.

Włókna to 25% masy tej rośliny. Są jeszcze nasiona, z których należało by tłoczyć olej i kombinować, co by tu jeszcze można było z niego zrobić. Może jakieś „vegetable plastics”, żywice z dużym udziałem naturalnym? W erze rapid-prototypingu i silikonowych form była by to kwestia dni, aby wyprodukować takie prototypy i to po o wiele, wiele niższej cenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Jest paździerz, czyli zdrewniałe części łodyg, z którego można wytwarzać płyty prasowane.

I czy tylko płyty? Jeśli formować by ten materiał w bardziej złożonych formach, to można by dać pole do popisu śmiałym projektantom. Przecież meble nie muszą być wytworzone z drewna…

A płyty prasowane mogą posiadać bardzo różne właściwości.

Taki paździerz , służąc jako biomasa, po brykietyzacji może dostarczyć więcej energii z kilograma niż jakakolwiek inna roślina energetyczna hodowana w Polsce. Przewyższa tradycyjny opał, węgiel, pod tym względem, że uwalniany przy spalaniu CO2 nie pochodzi spod powierzchni ziemi, lecz jest absorbowany z atmosfery. Czysta ekologia.

Więc dlaczego by nie?
Dlaczego by nie zrozumieć różnicy pomiędzy konopiami a marihuaną?

Dlaczego by nie wykorzystać konopi do produkcji włókien, oleju, papieru, plastiku, paliwa, żywności i lekarstw?

Czekam na jakąś rozsądną odpowiedź. Czy uczestnicy konferencji klimatycznej mogli by jej udzielić? Pomóż im, pytając razem ze mną.

Czy nasz rząd raczyłby pomyśleć, że to by było nie głupie rozwiązanie? I czy znalazł by poparcie w społeczeństwie? Musiał by je zapytać… Jakieś referendum może?

To pisałem ja, chemik, który zrozumiał, że paliwa kopalne należało by zacząć powoli zastępować innymi. Na przykład uprawnymi.

Zakończę słowami, którymi rozpocząłem swoją pracę magisterską.

„O jak dobrze nie wiedzieć, że świat to gumowa piłka, która już od dawna ma odkręcony wentyl.”

A jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to niech śmiało pyta. Ktoś musie w końcu odpowiedzieć !!

Tak więc odpowiedz !/? albo zapytaj

rozmawiaj

KONOPIE dla klimatu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: